Osvětový Spolek Přátel Vrátkova


Volební program 2014

Volby do  zastupitelstev obcí a měst jsou pro letošní rok vypsány na dny 10. - 11. října 2014. Někteří  členové sdružení a jejich přátelé se dlouhodobě snaží upravit zaběhané obecní pořádky a nepořádky a chtěli by aktivně ovlivňovat veřejný život v naší obci. Nebojí se odpovědnosti a pokud je neopustí odvaha, budou se v komunálních volbách ucházet o mandát v zastupitelstvu obce a budou prosazovat a realizovat následující cíle (jejich pořadí neurčuje preferenci - všechny mají stejnou prioritu):

 
Občanské Sdružení Rozvoj Vrátkova
Pro lepší život v obci 
Sdružení nezávislých kandidátů
Program - komunální volby 2014

 

  1. Rovný, nestranný a spravedlivý přístup ke všem občanům

  2. Transparentní hospodaření obce, zveřejňování informací, všech projektů a záměrů obce

  3. Kolektivní projednávání a rozhodování za účasti občanů

  4. Transparentní poptávková a výběrová řízení na všechny dodávky pro obec

  5. Aktivní vyhledávání dotačních titulů a využívání prostředků z dotací EU na investice do infrastruktury a občanské vybavenosti – kanalizace, vodovod a ČOV, obecní komunikace, společenská místnost, veřejný rozhlas

  6. Pravidelné opravy a údržba obecních komunikací a veřejného osvětlení, obnova a údržba veřejné zeleně

  7. Zřízení věcného břemene na soukromý vrt pro dodávku pitné vody do obce

  8. Zajištění pořádku a bezpečnosti v obci

  9. Podpora sounáležitosti občanů s obcí, podpora vzájemné spolupráce mezi občany a živnostníky, vytváření míst ke společnému setkávání občanů

  10. Podpora obchodu s potravinami a farmářskými přebytky

 

Rovný, nestranný a spravedlivý přístup ke všem občanům

Tyto principy patří k citlivým tématům v naší obci, neboť jsme byli přímými svědky jejich porušování. Chceme změnit přístup ke všem občanům a zacházet s nimi rovně - chceme zabránit jakékoliv diskriminaci např. z titulu jejich národnosti, pohlaví, věku, délky bydlení, místa bydlení a další aspektů, budeme uplatňovat nestranný přístup - budeme profesionálně a objektivně rozhodovat o výdajích z obecního rozpočtu směrem k občanům. Naším cílem je uplatňovat princip spravedlnosti, odmítáme zvýhodňování či nezvýhodňování někoho na základě subjektivních dojmů a pocitů. Odmítáme pokračování porušování těchto principů tak, jako tomu bylo při prosazování diskriminačního poplatku za připojení k vodovodu na základě "výtěžnosti občana", rozhodování a přístupů k občanům na základě subjektivních sympatií či antipatií. Správný zastupitel musí být za každých okolností nestranný a spravedlivý.

Transparentní hospodaření obce, zveřejňování informací, všech projektů a záměrů obce

Naším cílem je změnit přístup ke zveřejňování všech informací, souvisejících se správou věcí veřejných - chceme z obce "zavřené" učinit obec "otevřenou". Budeme zveřejňovat všechny dokumenty související s hospodařením obce, všechny smlouvy a smluvní vztahy, ze kterých plynou obci závazky i pohledávky. Budeme informovat občany o tom, čím se zaměstnanci Obecního úřadu zabývají, co aktuálně řeší, s kým aktuálně jednají, které akce a činnosti plánují, jaké kroky podnikají ke splnění všech usnesení zastupitelstva. S tím souvisí i zveřejnění veškeré projektové dokumentace a průběhu i výsledků všech poptávkových a výběrových řízení obce. Naším cílem je, aby všechny dokumenty, včetně projektů a všechny výše uvedené informace byli zveřejněny na webových stránkách obce a o veškerém dění v obci - i společenském, kulturním, sportovním, apod. byly občané informování prostřednictvím veřejného rozhlasu.

Kolektivní projednávání a rozhodování za účasti občanů

Naší snahou je prosadit zapojení veřejnosti do projednávání návrhů o rozpočtu a výdajích obce. Budeme prosazovat, aby rozhodování zastupitelů bylo neovlivněné předešlými zákulisními dohodami a předběžným projednáváním na poradách starosty, aby projednávání a rozhodování bylo průhledné a předem neovlivněné zájmy, které nemusí být v souladu se zájmy všech občanů - budeme usilovat o zrušení porad starosty. Chceme zabránit tomu, aby starosta rozhodoval sám a svoje jednání obhajoval bezmeznou důvěrou ostatních zastupitelů. Proto budeme prosazovat, aby Obecní úřad pořádal besedy s občany, kde bude zjišťovat jejich potřeby a zájmy a zastupitelé na ně budou svým rozhodováním reflektovat.

Transparentní poptávková a výběrová řízení na všechny dodávky pro obec

Naším záměrem je všechny nákupy zboží a služeb pořizovat na základě pečlivě vypsaných poptávkových a výběrových řízení. Poptávková a výběrová řízení vyhodnocovat na veřejném zasedání zastupitelstva a všechny informace o jejich průběhu a výsledku zveřejnit na webových stránkách obce.

Aktivní vyhledávání dotačních titulů a využívání prostředků z dotací EU na investice do infrastruktury a občanské vybavenosti – kanalizace, vodovod a ČOV, obecní komunikace, společenská místnost, veřejný rozhlas

Obci nejsou ze státního rozpočtu přiděleny tak vysoké příjmy, které by pokryly veškeré investice a náklady, které souvisí s nezbytnou infrastrukturou obce, jejími provozními  dalšími výdaji. Naším záměrem je aktivně vyhledávat dotační tituly, ze kterých by bylo možné investice pokrýt - zejména investici do kanalizace a čistírny odpadních vod, obecních komunikací, společenské místnosti, veřejného rozhlasu a dalších dle zájmu občanů. Budeme vyhledávat rozvojové operační programy z dotačních titulů EU, kraje a jednotlivých ministerstev - osobními schůzkami, studiem informačních materiálů institucí, budeme se vzdělávat v oblasti čerpání a poskytování dotací. S čerpáním dotací souvisí i negativní stránka bilance obce. Rozpočet obce je v případě financování investic z dotací na dobu od realizace projektu do doby proplacení dotace nutné financovat z cizích zdrojů - nejčastěji úvěru, předem je správné připomenout, že dotace ani v případě takto nutných investic není poskytnuta v plné výši, ale ve výši cca 70 - 90 % z celkového objemu investice dle dotačního titulu. V případě čerpání dotace na tak významnou investici jakou je kanalizace a ČOV je nezbytné na daný časový úsek obec zadlužit. Všechny kroky související s projektovou dokumentací, výběrovým řízením, smlouvami a realizací projektů budeme zveřejňovat na webových stránkách obce a u všech institucí v souladu se zákony.

Pravidelné opravy a údržba obecních komunikací a veřejného osvětlení, obnova a údržba veřejné zeleně

Podle našeho názoru není přístup obce k udržování svého vlastního majetku správný, v posledních letech se obec soustředila na nákladné investice pouze v části obce ze svého vlastního rozpočtu a zapomněla na údržbu majetku, který je léty opotřebován a léta neudržován. Přesto, že se naší "opoziční" zastupitelce podařilo opakovaně prosadit do rozpočtu obce výdaje na údržbu a opravu komunikací, nebyly plošně ke svému rozpočtovanému účelu využity. Naším cílem je opravit plošně všechny obecní komunikace, vyspravit výmoly, výtluky, vyspravit vylámané kraje starých obecních komunikací za desítky tisíc Kč ročně,  levně provést nejnutnější odvodnění cest, nátěrem obnovit mobiliář - sloupy veřejného osvětlení. Budeme usilovat o to, aby se občané zapojili do péče o svoji obec - aby udržovali v čistotě a pořádku svoje bezprostřední okolí, budeme motivovat občany k zájmu o veřejnou zeleň vysazováním květin, keřů či stromů v okolí jejich bydliště. Údržbu veřejné zeleně budeme provádět v každém koutě, který nebudou udržovat sami občané, tak aby se v obci cítili lépe. Kromě výsadby nové zeleně, budeme udržovat stávající a nezapomene ani o péči o obecní lesy.

Zřízení věcného břemene na soukromý vrt pro dodávku pitné vody do obce

Obec se prodejem areálu za Vrátkovem, kde se nachází vrt a technologická soustava, zajišťující čerpání, přípravu a dodávku pitné vody do obce, dostala do nejisté situace. Pro podpoření jistoty obyvatel, kteří  jsou na dodávce pitné vody závislí, plánujeme posílit právně přístup k pitné vodě zřízením věcného břemene pro obec Vrátkov na veškerou technologii s dodávkou pitné vody související. Naší snahou bude diplomaticky a efektivně vyjednat tento právní statut s majitelem areálu. Pokud by byla jednání neúspěšná či neefektivní pro obec - což by rozhodli sami občané např. v referendu, zahájili bychom jednání s jiným majitelem vrtů, které se nachází v katastru obce o zřízení stejného právního statutu tak, aby se situace s pitnou vodou vyřešila navždy. Předpokladem pro vyřešení situace by bylo provedení zkoušky vydatnosti alternativních vrtů a vypracování efektivního řešení připojení na stávající přivaděč a rozvod vody - rozhodnutí by mohli opět učinit občané sami - prostřednictvím referenda.

Zajištění pořádku a bezpečnosti v obci

Bezpečnost v obci je pro nás důležitou záležitostí, neboť pocit bezpečí je jednou ze základních potřeb člověka. Pořádek v obci je narušován výtržnostmi a pácháním přestupků proti občanskému soužití. Občané čelí slovním i fyzickým útokům agresívních výtržníků, útokům a ničení svého majetku. Centrem násilí a agrese je místní hospoda, kde nejednou zasahovala Policie ČR a následky útoků řešila přestupková komise v Českém Brodě. Naším cílem je učinit taková opatření, aby hospoda fungovala v souladu se společenskými normami, s normami slušného chování a nebyly narušovány sousedské a občanské vztahy. Bezpečnost je narušena zvýšenou frekvencí silničního provozu vozidly, jejichž řidiči nedodržují rychlost jízdy - často i těžkých vozidel - při průjezdu obcí. Naší snahou bude opatřit výstražné cedule upozorňující na snížení rychlosti při průjezdu obcí - ze směru od Doubravčic, popř. instalací retardérů - dle zájmu občanů.

Podpora sounáležitosti občanů s obcí, podpora vzájemné spolupráce mezi občany a živnostníky, vytváření míst ke společnému setkávání občanů

Naším cílem je změnit pasívní postoj občanů k obci, jež se projevuje i jejich nízkou účastí při dobrovolných pracích při úpravách veřejného prostranství v obci. Takových dobrovolných akcí se účastní zpravidla členové našeho sdružení a jejich přátelé, správný příklad občanům nedávali ani všichni dosavadní zastupitelé. Pořádáním takových dobrovolných akcí bychom chtěli občany a ostatní subjekty vzájemně propojit, akce přizpůsobit jejich společným zájmům. K tomu je zapotřebí hovořit, setkávat se, vyslechnout názory druhých, přemýšlet... nejlépe ve veřejném prostoru - na lavičkách, které bychom chtěli instalovat u památníku, před Obecním úřadem, u obecnice, u zvoničky a dalších lokalitách dle návrhů občanů. Uvažujeme i o instalaci posilovacího a rehabilitačního zařízení do veřejného prostoru pro seniory.

Podpora obchodu s potravinami a farmářskými přebytky

Naším záměrem je vyslovit jednoznačný názor na potřebu obchodu se základními potravinami v obci. Všichni občané nemají možnost každý den nebo týden navštěvovat nejbližší město. Tuto skutečnost považujeme za důležitou a obec by měla podpořit existenci takového obchodu příspěvkem, neboť udržet obchod v malé vesnici není snadné. V našem postoji vycházíme z praxe ostatních obcí, kterým nejsou v tomto směru občané lhostejní a poskytují roční příspěvek v desítkách tisíc. Výše příspěvku by neměla být závislá na výsledcích hospodaření provozovny, ale na míře potřebnosti pro obec - tzn. zda v obci žijí občané, pro které je to téměř jediná možnost opatření základních potravin. Obec by zároveň měla dbát na to, aby provoz takového obchodu probíhal v souladu s potřebami obyvatel (otevírací doba a ochota obsluhy) a všemi potřebnými normami (hygienické, apod.).

 

PŘIJĎTE K VOLBÁM, JE ČAS NA ZMĚNU.
www.vratkov.eu