Osvětový Spolek Přátel Vrátkova


Otvírejme vrátka poznání

 

V lednu roku 2014 naše sdružení podalo žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova prostřednictvím Regionu Pošembeří o. p. s., žádost byla doporučena k čerpání dotazce na SZIF. Celková výše dotace činí Kč 75 tis.

  • duben 2014 - po chybnících čekáme na podpis smlouvy se SZIF
     
Občanské Sdružení Rozvoj Vrátkova vzniklo v červenci v roce 2007 a od té doby pořádá v obci Vrátkov společenské, kulturní, vzdělávací a sportovní akce. Postupem času se aktivity sdružení rozvinuly i v ochranu životního prostředí a nejen na území obce Vrátkov, ale i blízkého okolí na českobrodsku. Pro pořádání všech druhů akcí sdružení využívá  vybavení a techniku, kterou pořídilo z příspěvků členů sdružení a několika darů, které obdrželo od osvícených obyvatel obce Vrátkov a od samotné obce Vrátkov. Akce jsou pořádány většinou ve veřejných prostorách - sportovním hřišti ve Vrátkově, pískovcovém lomu v obci, hřištích a veřejných prostranstvích okolních obcí, ale také v klubovně. Klubovna se nachází v části domu, který dali k dispozici sdružení její členové. Projekt spočívá v pořízení promítací techniky, kterou sdružení pro rozvoj své činnosti potřebuje. Do této doby jsme si za tímto účelem techniku vypůjčovali, ale tento způsob využívání není pro práci sdružení již možný a udržitelný. Jelikož se jedná o významnější částku, kterou sdružení nedisponuje, rozhodli jsme se požádat o tuto investici formou dotace.
 
Členové sdružení, kteří se na jeho činnosti podílí jsou osobnosti, které cítí potřebu do naší vesnice vnášet společenský, kulturní a sportovní život a otevírat vrátka poznání všem věkovým ktegoriím obyvatel. Promítací technikou bychom chtěli obohatit program všech akcí, přičemž některé z nich se staly již tradičními - Den pro děti, Prázdninové hrátky na Vrátkově, Noc s Andersenem, Jabkobraní, Masopustní maškaření, promítání Ve Skále. Aktivita promítání ve Skále vznikla při zrodu myšlenky na obnovu starého pískovcového lomu a zarostlé úvozové cesty v části obce. Pomocí žádosti o poskytnutí dotace se podařilo tento malebný zapomenutý kout obce vzkřísit, v tyto měsíce čekáme na proplacení dotačních prostředků. Pořízenou techniku bychom využili i při pořádání promítacích akcí v této okouzlující lokalitě. Coby majitelé nové techniky bychom chtěli vytvořit pásmo, které by přilákalo všechny cílové skupiny - od malých dětí po občany dříve narozené - pohádek pro děti, grotesky pro teenagery, filmy o přírodě a její ochraně pro mladé a střední generaci a filmy z filmoték našich babiček a dědečků. Svoji činnost bychom chtěli také mapovat a zvěčňovat - natáčet kamerou, neboť společná činnost našich členů je skutečně obdivuhodná a z počátečních výpomocí vznikla úzká přátelství a domníváme se, že svojí dobrovolnou prací pro veřejnost tvoříme, ať již leckdo chce či nechce novou kapitolu dějin naší vesnice, jež někdy přesahuje i hranice naší vsi. Kameru bychom chtěli využít nejen k dokumentaci naší činnosti, ale natáčení okolní přírody jako dokumetnt pro další generace. Na pravidelných i dalších akcích bychom chtěli promítat vzdělávací dokumenty o životě v jiných obcích, při tom bychom chtěli využít i poznatky z projektu Učíme se filmem. Pořádání našich akcí většinou souvisí s nějakým svátkem - Den pro děti, nebo tradicí - Masopustní maškaření či tématickým zaměřením - Prázdninové hrátky na Vrátkově, Jabkobraní, takže bychom chtěli všechny akce doplnit a oživit promítáním tématických filmů a sběrných dokumentů i z naší dílny. Promítací technika nám nyní velice chybí i při pořádání komorních akcí v klubovně - rádi bychom obohatili program při událostech jakou jsou šachové turnaje pro děti i dospělé, Den pro ženy, čtení v knihovně, apod.
 
Ke konkrétním aktivitám projektu by patřilo samotné pořízení techniky, jež je přesně specifikováno v rozpočtu - způsobilých výdajů projektu, za tímto účelem jsme provedli podrobnou rešerši zařízení, která by našim účelům nejvíce vzhledem k nárokům na mobilitu promítačky, kamery, plátna a přídavných nezbytných zařízení (držáky, kabely, stojan, kufr, karta, náhradní baterie, brašna a stativ), vyhovovalo. Pokud bychom byli v žádosti úspěšní, technika by byla využívána na všech akcích, které pořádáme, odpovědnou osobou za její používání a údržbu by byl jeden z členů našeho sdružení, jež je v této oblasti vzdělán a je v ní odborníkem. Všechny akce s důrazem na využití této techniky bychom propagovali ve Vrátkovských listech a na našich webových stránkách www.vratkov.eu. Administrací projektu se budou zabývat členové našeho sdružení. V případě výběru projektu k realizaci, bychom podepsali smlouvu se SZIF, uspořádali výběrové řízení na dodávku techniky, dle harmonogramu v projektu provedli její nákup a nadšeně započali s jejím využíváním.
 
Výsledkem projektu by bylo získání promítací techniky, která by sloužila k propagaci naší obce a regionu, zaznamenávání života v naší obci a okolí, k dokumentování stávajících hodnot okolní krajiny a přírody a v neposlední řadě plošném šíření získaných informací prostřednictvím promítačky. Rádi bychom šířili dokumenty námi pořízené, ale i produkty a filmy, které by přinesly poznání různým věkovým skupinám. Domníváme se, že vhodný výběr veřejných produkcí je důležitý pro rozvoj osobnosti všech věkových kategorií - vhodným výběrem dokumentů lze ovlivnit smýšlení dětí, mládeže i dospělých, chtěli bychom, aby se lidé hlouběji zamýšleli nad tím, jak svůj život a okolí mohou ovlivnit svým působením, chováním a prací. Smysl našeho snažení je hlubší, než promítat a zveřejňovat "tuctové dokumenty". Rádi bychom prováděli osvětu, spočívající v úvahách člověka o rozvoji jeho vlastní osobnosti - např. veřejnou prací, dobrovolnou prací pro skupiny, které se nenachází ve standardní a typické společnosti či situaci (zdravotní handicapy, cizí občanství, sociální odlišnosti, apod.) Vlivem soustředění se na materiální hodnoty života, lidé zapomínají, že nejen chlebem je člověk živ - chtěli bychom toto povědomí kolem sebe prostřednictvím získané techniky měnit a zdůrazňovat, že člověk je součástí společenství a přírody.